Nissan Qashqai Tekna
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 256 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 85 kW HRA2 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SJNFEAJ11U1063413 | ||||||
| Reg. nr. | 655BLH | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof: with power-operated roller blind
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Automatic parking function
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: three-way, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Puddle lights
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
Multimedia
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Navigation system: with map
- WIFI
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo: original, usb port, aux input
- Amplifier: 500 w
- Speakers: 8 tk
- Subwoofer: 500
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Roof rack
- Cargo securing hooks
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 6.9 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 129 g/km |
| Maximum speed: | 185 km/h |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4380 mm |
| Width: | 1806 mm |
| Height: | 1590 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1350 kg |
| Technical max. mass: | 1860 kg |
| Load bearing capacity: | 510 kg |
| Weight of road train: | 3060 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 675 kg |
| Wheelbase: | 2646 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Alpine 500w subwoofer+võim. uued originaal jalamatidt tekstiil. värske ülevaatus. Hooldustel iga 10000km Hooldused esinduses, Õli, filtrid, . Vahetatud ees õõtsad, amordid , vedrud , tugilaagrid, korrosiooni tõrje. uksed . uus starter. Takstiil jalamatid, kaasa Nissan kummi jalamatid, uus 12v aku( originaal) lisamürasummutus, rattakoopad mürasummutusega. Hoitud heaperemehelikult. ei vaja lisainvesteeringuid. Originaal Navi (Apple carplay, andorid auto. Uued suverehvid Nexen 225/45/19( 2026). Kaasa talve veljed rehvidega Nokian , mootorikett vahetatud ls20000kmMotor vehicle tax
Annual tax: 102 €
Registration fee: 326 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Nissan Qashqai
2017, 279 760 km
6200 €
73 €/month
Nissan Qashqai
2015, 119 115 km
7500 €
80 €/month
Nissan Qashqai
2016, 233 000 km
7800 €
92 €/month
Nissan Qashqai
2014, 122 000 km
7900 €
96 €/month
Nissan Qashqai
2014, 182 148 km
8899 €
109 €/month
Nissan Qashqai
2016, 225 000 km
8900 €
106 €/month