SEAT Leon FR
| Condition | Used |
| Initial reg. | 04.2024 · Estonia |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.5, 110 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | 10.04.2029, kuni 100 000 km |
| Vehicle inspection | 30.04.2028 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 134 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4368 mm |
| Width: | 1799 mm |
| Height: | 1456 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1449 kg |
| Technical max. mass: | 1890 kg |
| Load bearing capacity: | 441 kg |
| Weight of road train: | 3390 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2669 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Toyota Corolla
2023, 35 000 km
26 290 €
283 €/month
Toyota Yaris Cross
2024, 30 736 km
26 490 €
286 €/month
Suzuki Vitara
2024, 22 000 km
26 500 €
304 €/month
Toyota Yaris Cross
2024, 27 000 km
26 900 €
309 €/month
Peugeot 2008
2025, 13 465 km
26 990 €
302 €/month
Nissan Qashqai
2023, 22 000 km
27 000 €
308 €/month