Renault Clio
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2022 | ||||||
| Mileage | 51 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 67 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1RJA00468056283 | ||||||
| Vehicle inspection | 04.02.2026 | ||||||
Equipment
- Service history
- Latest service: 2/26, 48,000 km
- Two sets of tires
- ESC stability control system with traction control
- Cruise control and speed limiter
- Electric front windows
- Front seat side airbags
- Front airbags (front passenger airbag deactivatable)
- Emergency call system eCall
- Lane assist
- ISOFIX mounting points on rear side seats and front passenger seat
- Full LED Pure Vision headlights
- Automatic daytime running lights and headlight switching function
- Navigation package: Easy Link with 7" navigation, overspeed warning
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 67 kW |
| Average: | 5.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 117 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 12.2 s |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4047 mm |
| Width: | 1728 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1159 kg |
| Technical max. mass: | 1591 kg |
| Max braked trailer weight: | 900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 575 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 124 €
Registration fee: 615 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Clio
2020, 117 470 km
9900 €
106 €/month
Renault Clio
2020, 57 000 km
10 900 €
125 €/month
Renault Clio
2022, 48 000 km
12 000 €
138 €/month
Renault Clio
2021, 34 697 km
12 490 €
143 €/month
Renault Clio
2020, 107 000 km
12 900 €
148 €/month
Renault Clio
2022, 108 981 km
12 990 €
140 €/month