Peugeot 308
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 14 500 km Service Book |
||||||
| Trim level | GT Hybrid 136 e-DCS6 | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.2, 100 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 12/2029 | ||||||
| VIN | VR3FPHPY5RY578382 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seats with massage function
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Electric antenna
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires
Other
- Trip computer
- Alcantara sisu kombineeritud nahaga Asphalt. Esiistmete soojendus, elektriline AGR juhiiste, mõlema istme elektriline nimmetugi, juhi istmepadja pikkuse reguleerimine, esiistmete massaaži funktsioon
- Juhtmevaba Apple CarPlay ja Android Auto
- 3D kõrgresolutsiooniga digitaalne näidikutepaneel
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 111 g/km |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4365 mm |
| Width: | 1850 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1496 kg |
| Technical max. mass: | 1960 kg |
| Load bearing capacity: | 464 kg |
| Weight of road train: | 3110 kg |
| Max braked trailer weight: | 1150 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 720 kg |
| Wheelbase: | 2675 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
TEHASEGARANTII
Tehasegarantii 5 aastat läbisõidupiiranguta. Autoga tutvumiseks palume ette helistada.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 633 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.