Ford Transit
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2011 · Denmark | ||||||
| Mileage | 181 000 km | ||||||
| Body type | 2 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.4, 85 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0FXXTTFFBY71081 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2402 cm³ |
| Power: | 85 kW |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 6400 mm |
| Width: | 2190 mm |
| Height: | 2140 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2205 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 1295 kg |
| Weight of road train: | 6000 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3954 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
L4H1. Kast 4000*2200. Raam pikkade detailide veoks, vilkurid, tööriistakast lukustatav. El. aknad, kesklukk. Põhjmaapakett:2*akud, 1*istmesoojendus, el. peeglid sooj. webasto taimeriga, esiklaasisoojendus. M+s rehvid. Konks. 2võtit Hooldusr Fordi esinduse hoolded, viimane 154t. Export 7100 Eur. Sis. 24%Motor vehicle tax
Annual tax: 142 €
Registration fee: 965 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.