Škoda Superb
| Condition | Used |
| Initial reg. | 07.2019 · Estonia |
| Trim level | AMBITION COMBI |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.5, 110 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.04.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 162 g/km |
| Maximum speed: | 209 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4856 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1467 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1557 kg |
| Technical max. mass: | 2088 kg |
| Load bearing capacity: | 531 kg |
| Weight of road train: | 3688 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 730 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Škoda Superb
2018, 117 849 km
14 900 €
160 €/month
Škoda Superb
2017, 154 000 km
14 999 €
177 €/month
Škoda Superb
2017, 83 000 km
15 500 €
175 €/month
Škoda Superb
2017, 124 000 km
15 500 €
175 €/month
Škoda Superb
2021, 130 632 km
16 900 €
181 €/month
Opel Grandland X
2021, 67 144 km
14 900 €
160 €/month