Toyota Corolla Verso
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2005 · Estonia | ||||||
| Mileage | 283 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 81 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | NMTEZ16RX0R017472 | ||||||
| Reg. nr. | 018MFK | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2023 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- ABS brakes
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Outside temperature display
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Trip computer
- Stereo
- Speakers
Lights
- Fog lights
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Wheel covers
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| CO₂ emission: | 178 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4455 mm |
| Width: | 1770 mm |
| Height: | 1625 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1430 kg |
| Technical max. mass: | 2035 kg |
| Load bearing capacity: | 605 kg |
| Weight of road train: | 3235 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2750 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Kui antud sõidukil puudub või lõppeb tehnoülevaatus siis meil on võimalik seda läbida.Vahetuseks või sissemaksuks sobib Teie odavam või kallim sõiduk igas vanuses ja seisukorras.
Teie auto hindamine toimub kohapeal ja võtab aega ainult 15 minutit.
Autot on võimalik broneerida läbi meie kodulehe või kohapeal.
Teave sõiduki kohta ja lisainfo meie kodulehel www.balticar.com.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 313 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!
Similar offers
Volkswagen Eos
2007, 174 000 km
1999 €
57 €/month
Alfa Romeo Alfa 159
2006, 318 000 km
2000 €
57 €/month
Toyota Auris
2007, 235 000 km
2200 €
63 €/month
Citroën C4
2007, 241 200 km
2290 €
66 €/month
Honda Civic
2007, 253 216 km
2400 €
69 €/month
Renault Grand Scenic
2005, 240 000 km
2400 €
69 €/month