Opel Corsa
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2009 · Germany | ||||||
| Mileage | 178 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 44 kW Z10XEP | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | W0L0SDL6894167768 | ||||||
| Reg. nr. | 058CDS | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2025 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors
- Rearview mirror
- Steering wheel
- Outside temperature display
- Central locking
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console
Multimedia
- Speakers
- CD player
Lights
- Daytime running lights: halogen
- Turn signals: halogen
- Rear lights: halogen
- Headlight leveling system: manual
Tires and Rims
- Wheel covers
- Winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 998 cm³ |
| Power: | 44 kW |
| CO₂ emission: | 134 g/km |
| Maximum speed: | 150 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4040 mm |
| Width: | 1737 mm |
| Height: | 1488 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1145 kg |
| Technical max. mass: | 1565 kg |
| Load bearing capacity: | 420 kg |
| Weight of road train: | 2115 kg |
| Max braked trailer weight: | 500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2511 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Saksamaalt!!!, heas korras Opel Corsa, kere ja salong on viisakas seisukorras.Sõiduk on Eestis arvel kuid Eestis sõitnud ei ole, Ülevaatus kehtib kuni 12.2025
REG TASU ON HINNA SEES!
Sõidukit müüb firma mitte eraisik
+372 5043394 EST/RUS
+372 53822907 EST/ENG Võimalus ka WhatsAppis suhelda
NR 68
Müüja
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 64 €
Registration fee: 265 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!
Similar offers
Hyundai i30
2007, 234 000 km
2300 €
66 €/month
Volkswagen Golf Plus
2008, 96 000 km
2450 €
70 €/month
Mercedes-Benz A 160
2010, 183 000 km
2499 €
71 €/month
SEAT Leon
2007, 223 213 km
2500 €
71 €/month
Volkswagen Golf Plus
2010, 244 000 km
2599 €
74 €/month
Toyota Auris
2007, 235 000 km
2600 €
74 €/month