Ford Transit
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2018 · Sweden | ||||||
| Mileage | 211 000 km | ||||||
| Body type | 4 doors, 6 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 125 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WF0EXXTTGEJY10932 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 125 kW |
| CO₂ emission: | 200 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Seats: | 6 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 6300 mm |
| Width: | 2160 mm |
| Height: | 2200 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2745 kg |
| Technical max. mass: | 3500 kg |
| Load bearing capacity: | 755 kg |
| Weight of road train: | 6300 kg |
| Max braked trailer weight: | 2800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3954 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
L5H1. Alum. kast. 3000*2150. Haagis 2800kg. Kraana MAXILIFT, nool 2470, tj. kõrvalt 500kg, täispikkuses 200kg. Tugijalg. Raam pikkade detailide veoks. Katusel el. tõstetav teehooldusmärk plinkivate tuledega, mis kabiinist reguleeritav. A/C-konditsioneer, MF-nahkrool, püsikiirus. Käetoed. Põhjamaa pakett-2*akud, webasto taimeri ja puldiga , 2*istmes, esiklaasisooj. El. aknad, peeglid sooj. Konks. Hooldusr. Fordi esinduse hooldused, viimane hooldus 208tkm 01. 2025. 211t esikettad+piduriklotsid. 2 võtit+ webasto pult. Kontrollitud läbisõit. EXPORT. 16500 Sis. 24%Motor vehicle tax
Annual tax: 180 €
Registration fee: 1070 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.