Mercedes-Benz EQE
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2024 · Germany | ||||||
| Mileage | 14 450 km Service Book |
||||||
| Trim level | AMG Line Night pack | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 109 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| Warranty | 6 kuud või 10000km | ||||||
| VIN | W1KEG2FB4RF055119 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Panoramic roof
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija, memory card slot
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Apple Carplay
- Android Auto
- DISTRONIC PLUS
- Active Parking Assist
- Digital LED esituled
- Roolisoojendus
- head-up display
- 360° kaamera
- Liiklusmärgi tuvastus
- Premium helisüsteem
- KEYLESS-GO
- ambiance illumination
- Vehicle access and authorization via smartphone
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 109 kW |
| Battery capacity: | 99 kWh |
| Electric driving range: | 602 km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4964 mm |
| Width: | 1961 mm |
| Height: | 1508 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2493 kg |
| Technical max. mass: | 2895 kg |
| Load bearing capacity: | 402 kg |
| Weight of road train: | 3720 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3120 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Garantii, HUD, Distro, Digital LED
Ostame tagasi Teie olemasoleva sõiduki.Müügihinnale lisandub loovutuspakett 199 € ja mootorsõidukimaksud.
Lisagarantii soetamise võimalus.
Motor vehicle tax
Annual tax: 248 €
Registration fee: 893 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.