Hyundai i30
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2012 · Estonia |
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.4, 73 kW G4FA |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.07.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1396 cm³ |
| Power: | 73 kW |
| City fuel cons.: | 7.2 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 53 l |
| CO₂ emission: | 130 g/km |
| Maximum speed: | 182 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4300 mm |
| Width: | 1780 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1260 kg |
| Technical max. mass: | 1720 kg |
| Load bearing capacity: | 460 kg |
| Weight of road train: | 2920 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |