Nissan Qashqai
| Condition | Used |
| Initial reg. | 03.2017 · Estonia |
| Body type | Wagon, universaal, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.2, 85 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.08.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1197 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 6.5 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 129 g/km |
| Maximum speed: | 173 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4380 mm |
| Width: | 1806 mm |
| Height: | 1590 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1410 kg |
| Technical max. mass: | 1880 kg |
| Load bearing capacity: | 470 kg |
| Weight of road train: | 2880 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2646 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Nissan Qashqai
2014, 97 829 km
7490 €
91 €/month
Nissan Qashqai
2016, 233 000 km
7800 €
91 €/month
Nissan Qashqai
2016, 225 000 km
9300 €
108 €/month
Nissan Qashqai
2014, 184 817 km
9399 €
115 €/month
Nissan Qashqai
2015, 118 757 km
9599 €
110 €/month
Nissan Qashqai
2015, 142 000 km
9600 €
108 €/month