Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1896 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 4152 mm |
| Width: | 1735 mm |
| Height: | 1406 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1320 kg |
| Technical max. mass: | 1805 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Weight of road train: | 3355 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 660 kg |
| Wheelbase: | 2498 mm |
| Number of axles: | 2 |