Toyota Corolla
| Condition | Used |
| Initial reg. | 04.2009 · Estonia |
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.4, 71 kW 4ZZ-FE |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.05.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1398 cm³ |
| Power: | 71 kW |
| City fuel cons.: | 8.6 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 158 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4540 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1470 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1300 kg |
| Technical max. mass: | 1735 kg |
| Load bearing capacity: | 435 kg |
| Weight of road train: | 2735 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2600 mm |
| Number of axles: | 2 |