Nissan X-Trail
| Condition | Used |
| Initial reg. | 03.2020 · Estonia |
| Trim level | N-Connecta |
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.3, 117 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.03.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 117 kW |
| CO₂ emission: | 165 g/km |
| Maximum speed: | 198 km/h |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4690 mm |
| Width: | 1820 mm |
| Height: | 1740 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1596 kg |
| Technical max. mass: | 1985 kg |
| Load bearing capacity: | 389 kg |
| Weight of road train: | 3485 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2705 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Nissan X-Trail
2020, 160 313 km
17 299 €
205 €/month
Nissan X-Trail
2020
17 300 €
191 €/month
Nissan X-Trail
2020, 79 252 km
18 899 €
217 €/month
Nissan X-Trail
2020, 89 778 km
19 900 €
228 €/month
Peugeot 3008
2019, 105 857 km
15 490 €
178 €/month
Toyota Corolla
2019, 61 564 km
15 500 €
178 €/month