Volkswagen Touran
| Condition | Used |
| Initial reg. | 10.2004 · Finland |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Diesel |
| Engine | 1.9, 77 kW BKC |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.12.2025 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1896 cm³ |
| Power: | 77 kW |
| CO₂ emission: | 162 g/km |
| Maximum speed: | 177 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4391 mm |
| Width: | 1794 mm |
| Height: | 1620 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1613 kg |
| Technical max. mass: | 2200 kg |
| Load bearing capacity: | 587 kg |
| Weight of road train: | 3700 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2675 mm |
| Number of axles: | 2 |