Citroën ë-C3
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2024 | ||||||
| Mileage | 9 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 83 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VR7CBZYA9RT141828 | ||||||
| Vehicle inspection | 13.11.2028 | ||||||
Equipment
- Latest service: 11/25, 9,000 km
- DEMONSTRATION CAR, VERIFY LOCATION
- Service history
- Two sets of tires
- Rear parking sensors
- Cruise control with speed limiter
- Citroën Advanced Comfort suspension
- Fabric seats
- One-piece folding rear seat backrest
- Citroën HUD instrument cluster
- Remote charging control with MyCitroën app
- Speed limit recognition
- Six airbags
- Active emergency braking
- Mode 3 charging cable
- Active lane keeping assist
- Driver alertness monitoring
- Smartphone holder: radio, navigation, and other media services streamed from the My Citroën Play app.
- Monte Carlo (blue)
- Automatic headlights
- LED headlights
- Air deflector
- Air conditioning
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 83 kW |
| Acceleration 0-100 km/h: | 11 s |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4015 mm |
| Width: | 1755 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1491 kg |
| Technical max. mass: | 1910 kg |
| Max braked trailer weight: | 550 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 550 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 150 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.