Dacia Duster
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2022 · Estonia |
| Trim level | Extreme |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.3, 110 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | 06.2027a./100 000km |
| Vehicle inspection | 30.06.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 141 g/km |
| Maximum speed: | 199 km/h |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4341 mm |
| Width: | 1804 mm |
| Height: | 1626 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1375 kg |
| Technical max. mass: | 1778 kg |
| Load bearing capacity: | 403 kg |
| Weight of road train: | 2978 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 665 kg |
| Wheelbase: | 2673 mm |
| Number of axles: | 2 |