Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (diesel/electric) |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 250 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5.7 l/100 km |
| Average: | 6.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 209 g/km |
| Maximum speed: | 245 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5151 mm |
| Width: | 2000 mm |
| Height: | 1805 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2645 kg |
| Technical max. mass: | 3295 kg |
| Load bearing capacity: | 650 kg |
| Weight of road train: | 6795 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3105 mm |
| Number of axles: | 2 |