Jaguar I-Pace
| Condition | Used |
| Initial reg. | 12.2018 · Netherlands |
| Trim level | EV400 HSE |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Electric |
| Engine | 172 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.01.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 172 kW |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4694 mm |
| Width: | 1895 mm |
| Height: | 1567 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2284 kg |
| Technical max. mass: | 2670 kg |
| Load bearing capacity: | 386 kg |
| Weight of road train: | 3420 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2990 mm |
| Number of axles: | 2 |