Mitsubishi Outlander
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2014 · Netherlands |
| Trim level | Executive Edition |
| Body type | SUV, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 2.0, 120 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Warranty | jah |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Plug-in hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 2000 cm³ |
| Power: | 120 kW |
| CO₂ emission: | 44 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Technical max. mass: | 1885 kg |