Hyundai Tucson
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2022 · Estonia |
| Trim level | Style 6MT |
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.6, 110.1 kW |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Warranty | 06/2027 |
| Vehicle inspection | 30.06.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 110.1 kW |
| CO₂ emission: | 153 g/km |
| Maximum speed: | 189 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4500 mm |
| Width: | 1865 mm |
| Height: | 1650 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1540 kg |
| Technical max. mass: | 2050 kg |
| Load bearing capacity: | 510 kg |
| Weight of road train: | 3700 kg |
| Max braked trailer weight: | 1650 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2680 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Hyundai Tucson
2022, 52 944 km
24 800 €
266 €/month
Toyota Corolla
2023, 64 075 km
17 990 €
193 €/month
Toyota Corolla
2023, 55 950 km
17 990 €
193 €/month
Toyota Corolla
2023, 56 869 km
17 990 €
193 €/month
Toyota Corolla
2023, 63 850 km
17 990 €
193 €/month
Toyota Corolla
2023, 46 951 km
17 990 €
193 €/month