Audi A5 Adrenalin Sport
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2016 · Lithuania | ||||||
| Mileage | 193 602 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 106 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | WAUZZZ8T8GA061467 | ||||||
| Reg. nr. | NRD344 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
Comfort
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
Interior
- Headliner: dark
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- CD player: speaker box
Lights
- Fog lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 106 kW |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4712 mm |
| Width: | 1854 mm |
| Height: | 1381 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1600 kg |
| Technical max. mass: | 2075 kg |
| Load bearing capacity: | 475 kg |
| Weight of road train: | 3455 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2817 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Õige läbisõit + garantii 2kuud/3000km
Motor vehicle tax
Annual tax: 189 €
Registration fee: 663 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Octavia
2018, 170 000 km
13 490 €
159 €/month
Volkswagen Passat
2017, 206 000 km
13 500 €
159 €/month
Škoda Superb
2017, 148 000 km
13 500 €
154 €/month
Mercedes-Benz CLA 180
2014, 180 543 km
13 500 €
164 €/month
Ford Galaxy
2016, 279 000 km
13 500 €
159 €/month
Škoda Superb
2017, 135 000 km
13 500 €
154 €/month