Cadillac Escalade
| Condition | Used |
| Initial reg. | 08.2015 · United States |
| Trim level | ESV |
| Body type | SUV, 5 doors, 7 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 6.2, 313 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.04.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 6.2 l |
| Cubic capacity: | 6162 cm³ |
| Power: | 313 kW |
| CO₂ emission: | 302 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5697 mm |
| Width: | 2045 mm |
| Height: | 1880 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2814 kg |
| Technical max. mass: | 3402 kg |
| Load bearing capacity: | 588 kg |
| Max braked trailer weight: | 3000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3302 mm |
| Number of axles: | 2 |