Mazda 6
| Condition | Used |
| Initial reg. | 01.2020 · Lithuania |
| Trim level | Vision Skyactive-G |
| Body type | Sedan, Sedan, 4 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 2.0, 121 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.01.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 121 kW |
| City fuel cons.: | 7.3 l/100 km |
| Highway: | 5.4 l/100 km |
| Average: | 6.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 141 g/km |
| Maximum speed: | 209 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4865 mm |
| Width: | 1840 mm |
| Height: | 1450 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1500 kg |
| Technical max. mass: | 2046 kg |
| Load bearing capacity: | 546 kg |
| Weight of road train: | 3546 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2830 mm |
| Number of axles: | 2 |