Volvo XC60
| Condition | Used |
| Initial reg. | 11.2021 · Estonia |
| Trim level | Inscription AWD Recharge PHEV |
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 2.0, 223 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.11.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 223 kW |
| Average: | 1.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 55 g/km |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4708 mm |
| Width: | 1902 mm |
| Height: | 1641 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2174 kg |
| Technical max. mass: | 2660 kg |
| Load bearing capacity: | 486 kg |
| Weight of road train: | 4760 kg |
| Max braked trailer weight: | 2100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2865 mm |
| Number of axles: | 2 |