Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 155 kW |
| CO₂ emission: | 179 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4703 mm |
| Width: | 1826 mm |
| Height: | 1415 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1680 kg |
| Technical max. mass: | 2175 kg |
| Load bearing capacity: | 495 kg |
| Weight of road train: | 3945 kg |
| Max braked trailer weight: | 1700 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2817 mm |
| Number of axles: | 2 |