Peugeot 3008
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2022 |
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 1.2, 96 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 01.06.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| Average: | 7.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.7 s |
| Maximum speed: | 188 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4447 mm |
| Width: | 1841 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1395 kg |
| Technical max. mass: | 1940 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 690 kg |
Similar offers
Peugeot 3008
2022, 170 649 km
16 499 €
184 €/month
Peugeot 3008
2022, 73 000 km
17 900 €
205 €/month
Peugeot 3008
2023, 140 378 km
18 499 €
198 €/month
Peugeot 3008
2022, 63 500 km
19 500 €
223 €/month
Peugeot 3008
2022, 53 000 km
20 900 €
239 €/month
Peugeot 5008
2022, 196 340 km
15 599 €
174 €/month