Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 200 kW |
| City fuel cons.: | 11.1 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 8.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 216 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4843 mm |
| Width: | 1846 mm |
| Height: | 1491 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1830 kg |
| Technical max. mass: | 2315 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Weight of road train: | 4375 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2886 mm |
| Number of axles: | 2 |