Cadillac Escalade
| Condition | Used |
| Initial reg. | 05.2007 · Latvia |
| Body type | Minivan, 5 doors, 8 seats |
| Fuel | Petrol |
| Engine | 6.2, 301 kW L92 |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four-wheel drive |
| Vehicle inspection | 31.08.2026 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 6.2 l |
| Cubic capacity: | 6162 cm³ |
| Power: | 301 kW |
| City fuel cons.: | 23 l/100 km |
| Highway: | 12.3 l/100 km |
| Average: | 16.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 383 g/km |
| Maximum speed: | 170 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 8 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5151 mm |
| Width: | 2008 mm |
| Height: | 1927 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2684 kg |
| Technical max. mass: | 3221 kg |
| Load bearing capacity: | 537 kg |
| Weight of road train: | 6350 kg |
| Max braked trailer weight: | 3100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2946 mm |
| Number of axles: | 2 |