Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2191 cm³ |
| Power: | 129 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 129 g/km |
| Maximum speed: | 206 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4800 mm |
| Width: | 1840 mm |
| Height: | 1475 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1597 kg |
| Technical max. mass: | 2110 kg |
| Load bearing capacity: | 513 kg |
| Weight of road train: | 3710 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 730 kg |
| Wheelbase: | 2750 mm |
| Number of axles: | 2 |