Renault Trafic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2023 · Czech | ||||||
| Mileage | 83 950 km Service Book |
||||||
| Trim level | L2H1 | ||||||
| Body type | Van, 5 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1FL000870911638 | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
Other
- Trailer hitch
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 188 g/km |
| Maximum speed: | 178 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5480 mm |
| Width: | 1956 mm |
| Height: | 1935 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2046 kg |
| Technical max. mass: | 3070 kg |
| Load bearing capacity: | 1024 kg |
| Weight of road train: | 4700 kg |
| Max braked trailer weight: | 1630 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3498 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Reg. tasu tasutud! Automaat!
Kaubaruumi põranda materjal. Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 582 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Trafic
2023, 66 962 km
22 990 €
247 €/month
Renault Trafic
2023, 59 806 km
22 990 €
247 €/month
Renault Trafic
2023, 29 813 km
24 900 €
286 €/month
Renault Trafic
2024, 43 000 km
29 480 €
317 €/month
Renault Trafic
2023, 74 468 km
29 500 €
317 €/month
Renault Trafic
2024, 28 468 km
30 990 €
356 €/month