Volvo V60 D4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2014 · Netherlands | ||||||
| Mileage | 263 600 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 133 kW D4204T5 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 3 kuud või 4000km | ||||||
| VIN | YV1FW738DF1247880 | ||||||
| Reg. nr. | 100HVC | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Under-seat drawers
- Cup holders: front, side-mounted
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Half leather upholstery
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- GSM antenna
- Trip computer
- Stereo: original, memory card slot, aux input
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- DVD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 133 kW |
| City fuel cons.: | 5 l/100 km |
| Highway: | 3.8 l/100 km |
| Average: | 4.2 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 65 l |
| CO₂ emission: | 109 g/km |
| Maximum speed: | 225 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4635 mm |
| Width: | 1865 mm |
| Height: | 1479 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1602 kg |
| Technical max. mass: | 2200 kg |
| Load bearing capacity: | 598 kg |
| Weight of road train: | 3950 kg |
| Max braked trailer weight: | 1750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2776 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
MY 2015 hooldusraamat
Hooldusraamat, Väga heas tehnilises ja visuaalses korras. Korralised hooldused tehtud alati õigeaegselt. 04.03.2026 vahetatud: Hammasrihm + veepump, ventilaatori rihm, õlivahetus, kütusefilter, õhufilter, salongi aktiivsöe filter ja piduriõlivahetus, uus jahutusvedelik, Rooste puudub täielikult. Mõlgivaba, suitsuvaba, avarii vaba! Lekked puuduvad. Istu sisse ja sõida! 17.04 vahetatud esiklaas! (solar) Uued talverehvid kaasa! Registreerimis tasu makstud! Aastamaks makstud! 2015 aasta mudel! Sõiduk on igapäevases kasutuses, läbisõit ajas muutuv.Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 104 €
Registration fee: 365 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.