Citroën C5 Aircross PLUS
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2026 · Estonia | ||||||
| Mileage | 3 560 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.2, 100 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | VR7KAHPY3TL004298 | ||||||
| Reg. nr. | 015TOP | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2030 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: 2
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Stereo
- Speakers
Lights
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Luggage net in cargo area
- Trip computer
- Waterfall" ekraan 3D-navigatsioonisüsteemiga
- Citroën Advanced Comfort® vedrustus
- Tagumine iste 40-20-40 jaotusega kokkuklapitava seljatoega (sisaldab 2 ISOFIX-kinnitust ja 2 Top-Tether-kinnitust külgmistel istmetel)
- Safety Pack: 6 turvapatja (eesmised, külgmised ja kardinad)
- ESP ja ABS elektroonilise pidurdusjõu jaotusega (EBD)
- aktiivne turvapidur (kaamera ja radari abil) koos kokkupõrke hoiatusega
- automaatne kokkupõrkejärgne hädapidurdus
- aktiivne sõidurajalt lahkumise hoiatussüsteem
- juhi tähelepanu jälgimise süsteem
- unisusevastane hoiatus
- kiirusepiirangu teave
- laiendatud liiklusmärkide tuvastus ja kiirusesoovitus
- mäest ülessõidu abisüsteem
- rehvide alatäitmise tuvastamine Winter pack Winter Pack (LW02) Soojendusega esiklaas (I301) Soojendusega rool
- Kolm 12 V pistikupesa (ees, taga ja pakiruumis)
- Turvavõrk, paigaldatav esimese või teise rea taha
- LED meeloluvalgustus
- Lähedusanduriga võtmeta sisenemine ja käivitamine
- Elektriliselt kokkuklapitavad küljepeeglid sulatusfunktsiooni ja tervitusvalgustusega
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| CO₂ emission: | 121 g/km |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4650 mm |
| Width: | 1870 mm |
| Height: | 1695 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1629 kg |
| Technical max. mass: | 2100 kg |
| Load bearing capacity: | 471 kg |
| Weight of road train: | 3100 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2790 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Reg.tasu hinnas
Demoauto. Läbisõit ajas muutuv!- Kehtiv tehasegarantii 8 aastat või 200 000 km
- Talve ja suverehvid
- Winterpack (Soojendusega esiklaas, soojendusega rool, soojendusega esiistmed
- Registreerimistasu hinnas!!!!
numbrimärk 015TOP ei kaasne tehinguga!
Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 102 €
Registration fee: 975 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.