Volvo V90
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2018 · Sweden | ||||||
| Mileage | 180 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW D4204T16 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1PW72TDK1091398 | ||||||
| Reg. nr. | 923WJM | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Safe Exit Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Adjustable suspension
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Dash camera
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
- Winter package
Interior
- Cup holders
- Center console
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Tires and Rims
- Includes summer tires
- Includes winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1969 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.9 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 161 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4936 mm |
| Width: | 1879 mm |
| Height: | 1442 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1817 kg |
| Technical max. mass: | 2270 kg |
| Load bearing capacity: | 453 kg |
| Weight of road train: | 4070 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2941 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Volvo V90
Parkimiskliima. Eelsoojendus. Istmesoojendus ees ja taga. El.konks.
Motor vehicle tax
Annual tax: 234 €
Registration fee: 793 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volvo V90
2016, 196 000 km
18 990 €
224 €/month
Volvo V90
2017, 245 000 km
18 990 €
224 €/month
Volvo V90
2018, 164 381 km
19 399 €
229 €/month
Škoda Superb
2020, 133 598 km
17 699 €
189 €/month
Volkswagen Touran
2019, 230 000 km
17 699 €
208 €/month
Mercedes-Benz CLA 180
2018, 171 127 km
17 750 €
197 €/month