Saab 9-5 Sportcombi HirschPerformance
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2009 · Denmark | ||||||
| Mileage | 316 700 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 154 kW Turbo | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YS3EB55C373507783 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Sport package
- Winter package
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Nahkpolster: white
Multimedia
- Trip computer
- Stereo: original, mp3 mängija
- Speakers
- CD player
Lights
- Low beam headlights: halogen
- High beam headlights: halogen
- Fog lights: halogen
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
Other
- Trailer hitch
- Rear spoiler
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- NB.KONTROLLITUD LÄBISÕIDU ÕIGSUSEGA, ls.316t/km, autol olnud algusest peale vaid 1-omanik, FACELIFT-mudeli uuendusega, Hirsch Performance mootori tuuningpaketiga, PÕHJAMAA PAKETIGA, all uueväärsed suverehvid, v.heas korras ja hästi hoitud,-hooldatud auto,, Taanis teostatud PAVA korrosioonikaitse kerele, veermik vaikne, kõik töötab nii nagu peab, sees suitsetatud pole, seest puhas ja väljast poleeritud, EURO 4, olemas 2-komplekti org.võtmeid, teostatud registreerimiseelne ARK kontroll AKT
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1985 cm³ |
| Power: | 154 kW |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4841 mm |
| Width: | 1792 mm |
| Height: | 1494 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1663 kg |
| Technical max. mass: | 2110 kg |
| Load bearing capacity: | 447 kg |
| Weight of road train: | 3910 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
Vahetuse korral tuleb hindamiseks oma sõidukiga kohale näitama tulla ja soovitavalt puhta autoga, asukoha kaardi leiate kodulehelt www.ksauto.ee, ASUKOHT TARTUS, TÄHE 106d, väljaspool tööaega autodega tutvumine kokkuleppel, võimalikud erinevad tasumisvariandid, sissemaksuks sobib ka teie vana sõiduk, VÕIMALIKUD ERINEVAD VAHETUSVARIANDID, Tulekust soovitav eelnevalt ette teada anda tel.5140088Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 98 €
Registration fee: 567 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.