Dacia Jogger
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2024 | ||||||
| Mileage | 42 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.6, 105 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | UU1DJF00872508098 | ||||||
| Vehicle inspection | 20.06.2028 | ||||||
Equipment
- Service history
- Registered for 7
- Factory warranty valid
- 2x keys
- Service book
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- USB connector
- Bluetooth
- Front seat heaters
- Rear parking sensor
- Front parking sensor
- Rearview camera
- Air conditioning, automatic
- Cruise control and speed limiter
- Power windows in the rear
- Power windows in the front
- Hill start assist
- Electronic parking brake
- Touchscreen
- LED daytime running lights
- Automatic Headlights
- Smart key card (opening, starting, and locking doors upon leaving the car)
- Media Display multimedia system: 8" touchscreen, smartphone mirroring capability
- Third row seat foldable and removable
- ISOFIX attachments on middle row side seats
- Automatically adjusting windshield wipers with rain sensor
- Audio system controls on the steering wheel
- Electric and heated exterior mirrors
- Remote control for central locking
- Multi-functional roof rails
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 105 kW |
| Average: | 5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 108 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 10 s |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4547 mm |
| Width: | 1784 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1460 kg |
| Technical max. mass: | 1995 kg |
| Max braked trailer weight: | 750 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 730 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 91 €
Registration fee: 778 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.