Nissan X-Trail
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2007 · Belgium | ||||||
| Mileage | 340 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW M9R | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JN1TCNT31U0017110 | ||||||
| Reg. nr. | 739BJX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Comfort
- Panoramic roof: openable, with roller blind
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Roof rails: original
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Car phone
- Stereo: original, aux input
- CD player
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Engine underguard
- Front and rear mud flaps
- Karterikaitse.
- Kaks võtit.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 9.3 l/100 km |
| Highway: | 6.7 l/100 km |
| Average: | 8.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 216 g/km |
| Maximum speed: | 181 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4630 mm |
| Width: | 1785 mm |
| Height: | 1680 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1812 kg |
| Technical max. mass: | 2170 kg |
| Load bearing capacity: | 358 kg |
| Max braked trailer weight: | 1350 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2630 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
rikkalik varustus. Nahksisu. Automat
Heas korras. Pikk ülevaatus. Vastupidav kettiga mootor 110kw. Ei tossu. Käivitud poole pöördega.
Olemas lülitaja: nelikvedu või esivedu.
Rikkalik varustus.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 109 €
Registration fee: 558 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Nissan X-Trail
2009, 235 000 km
4500 €
55 €/month
Nissan X-Trail
2008, 178 800 km
4700 €
58 €/month
Nissan X-Trail
2008, 178 800 km
4700 €
58 €/month
Volkswagen Touareg
2007, 246 700 km
4790 €
59 €/month
Volkswagen Touareg
2005, 284 791 km
4800 €
59 €/month
Mercedes-Benz GL 320
2006, 319 000 km
4999 €
61 €/month