Toyota Avensis
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2017 · Estonia | ||||||
| Mileage | 132 275 km Service Book |
||||||
| Trim level | Active | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 108 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | SB1EG76L10E145891 | ||||||
| Reg. nr. | 387BVN | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2027 | ||||||
Inspected vehicle
Sõidukile kehtib kõikehõlmav Toyota garantii ja maanteeabiteenus. Sõiduk on põhjalikult kontrollitud ja usaldusväärne.
- 2-aastane garantii
- 2-aastane maanteeabi
- 44 punkti tehniline kontroll
- Hybrid Life Assurance
- Sõiduks valmis
- Toyota Liising ja Kindlustus
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Power windows
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Interior
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 108 kW |
| City fuel cons.: | 8.1 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 6.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 140 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4820 mm |
| Width: | 1810 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1505 kg |
| Technical max. mass: | 2000 kg |
| Load bearing capacity: | 495 kg |
| Weight of road train: | 3500 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
TOYOTA APPROVED GARANTII 2-AASTAT
Toyota Approved 24-kuuline garantii, 24-kuuline maanteeabi, 44 punkti tehniline kontrollSõiduki hinnas ei sisaldu registreerimistasu.
Motor vehicle tax
Annual tax: 162 €
Registration fee: 614 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Avensis
2009, 313 000 km
2899 €
83 €/month
Toyota Avensis
2009, 190 000 km
5200 €
64 €/month
Toyota Avensis
2014, 197 000 km
6999 €
86 €/month
Toyota Avensis
2018, 150 000 km
13 500 €
153 €/month
Opel Astra
2018, 93 000 km
10 880 €
125 €/month
Opel Grandland X
2019, 85 530 km
10 900 €
124 €/month