Škoda Superb
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 137 808 km | ||||||
| Body type | Sedan, Sedan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBAN7NP4M7074829 | ||||||
| Reg. nr. | 419RTW | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- Voice control
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels: 17"
Other
- Trailer hitch: detachable
- Registreerimistasu makstud
- Tehasegarantii kuni 14.06.2026 või 150 000km
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 7 l/100 km |
| Highway: | 5.3 l/100 km |
| Average: | 6 l/100 km |
| CO₂ emission: | 142 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4869 mm |
| Width: | 1864 mm |
| Height: | 1503 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1477 kg |
| Technical max. mass: | 2065 kg |
| Load bearing capacity: | 588 kg |
| Weight of road train: | 3665 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 730 kg |
| Wheelbase: | 2836 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Bravoauto garantii 6 kuud / 10000kmTeostatud tehniline kontroll
Teostatud on sõiduki võimalike varasemate liikluskahjude kontroll LKF andmebaasis.
Lisainfo saamiseks pöördu müüja poole või vaata täpsemalt LKF kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/kahjukontroll
Ostame tagasi Teie praeguse sõiduki! Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 151 €
Registration fee: 690 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Superb
2019, 166 700 km
18 500 €
207 €/month
Škoda Superb
2021, 94 070 km
19 290 €
207 €/month
Škoda Superb
2021, 118 281 km
19 900 €
213 €/month
Škoda Superb
2022, 129 152 km
20 990 €
225 €/month
Škoda Superb
2023, 83 719 km
21 900 €
234 €/month
Peugeot 308
2023, 72 000 km
18 380 €
211 €/month