Mercedes-Benz V 250
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Van, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW 654 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | W1V44781313878394 | ||||||
| Reg. nr. | 827CYJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension: front, rear
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- USB
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): app-controlled
- Climate control
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking camera: front, rear
- Parking sensors: 360
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Front armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: touchscreen
- Navigation system: over-the-air updateable
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo
- Speakers
- Voice control
Lights
- Daytime running lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 8.5 l/100 km |
| Highway: | 6.9 l/100 km |
| Average: | 7.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 219 g/km |
| Maximum speed: | 199 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Van |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5140 mm |
| Width: | 1928 mm |
| Height: | 1883 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2504 kg |
| Technical max. mass: | 3100 kg |
| Load bearing capacity: | 596 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3200 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 800 €
Registration fee: 3154 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz V 250
2022, 125 500 km
51 900 €
585 €/month
Mercedes-Benz V 250
2021, 174 600 km
52 890 €
589 €/month
Mercedes-Benz V 250
2021, 160 900 km
52 990 €
590 €/month
Mercedes-Benz
2023, 56 411 km
47 700 €
531 €/month
Mercedes-Benz
2022, 85 000 km
49 990 €
557 €/month
Mercedes-Benz V 300
2021, 108 878 km
54 250 €
580 €/month