There are no photos of this vehicle.
Toyota Land Cruiser
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 179 989 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 4.5, 200 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JTMHV05J804164921 | ||||||
| Reg. nr. | 285MJY | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Air suspension
- Adjustable suspension
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: 4
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system: bluetooth
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- Amplifier
- Speakers: jbl tk
- Subwoofer
- CD player
Lights
- Low beam headlights: xenon
- High beam headlights: xenon
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Side steps
- Front and rear mud flaps
- Juhiiste mäluga
- Coolbox
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 4.5 l |
| Cubic capacity: | 4461 cm³ |
| Power: | 200 kW |
| CO₂ emission: | 250 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4950 mm |
| Width: | 1970 mm |
| Height: | 1865 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2798 kg |
| Technical max. mass: | 3350 kg |
| Load bearing capacity: | 552 kg |
| Weight of road train: | 6850 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2850 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
ACC,Õhk,Keyless,360 Kaamera,JBL heli
* Vahetuse võimalus* Tehniliselt kontrollitud
* Teostatud müügieelne ettevalmistus
Eesti Liikluskindlustuse Fondi www.lkf.ee andmetele on sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis.
Motor vehicle tax
Annual tax: 603 €
Registration fee: 2249 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.