Volkswagen Golf
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 77 570 km | ||||||
| Trim level | BlueMotion CNG | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol+CNG | ||||||
| Engine | 1.5, 96 kW DHF | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZAUZLP019784 | ||||||
| Reg. nr. | 893NRJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: light, textile
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Cargo cover
- Eesti auto
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol+CNG |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| City fuel cons.: | 6.8 l/100 km |
| Highway: | 4.4 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 113 g/km |
| Maximum speed: | 206 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4258 mm |
| Width: | 1799 mm |
| Height: | 1437 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1423 kg |
| Technical max. mass: | 1870 kg |
| Load bearing capacity: | 447 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 680 kg |
| Wheelbase: | 2620 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Facelift, Led, Keyless, Roolisooj.
- Sõiduk on puhas ja väga heas tehnilises korras.- Eesti auto ja kogu ajalugu Volkswagen esinduses
- Digitaalne hooldusraamat, lisaks arved tehtud töödest ja hooldusajaloo väljatrükk
- Viimane korraline hooldus on teostatud 07/2025
- Gaasiseadme kontroll/ülevaatus teostatud 13.03.2026
- Erilisemad lisad: Võtmevaba uste avamine, roolisoojendus, adaptiivne püsikiirusehoidja, LED-tuled, puldiga Webasto mootori- ja salongi eelsoojendus
Hooldused:
' 11,445km _ 02.28.2022
' 22,924km _ 21.04.2023
' 44,024km _ 13.03.2024
' 58,496km _ 08.08.2024
' 69,373km _ 07.31.2025
- Mootorsõiduki registreerimismaks summas 421€ lisandub hinnale, aastamaks 150€ on tasutud ning kuulub hinna sisse.
Palume huvi korral ette helistada, asume Akadeemia tee 33, Tallinn
EST, ENG +372 5276666
Если вы заинтересованы, пожалуйста, позвоните заранее, мы находимся по адресу Akadeemia tee 33, Tallinn
RUS +372 53574654
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 421 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.