Nissan Qashqai
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 59 193 km Service Book |
||||||
| Trim level | Tekna | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 116 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SJNFFAJ11U2935309 | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Power windows
- Tinted windows
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 116 kW |
| CO₂ emission: | 152 g/km |
| Maximum speed: | 197 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4394 mm |
| Width: | 1806 mm |
| Height: | 1624 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1442 kg |
| Technical max. mass: | 1825 kg |
| Load bearing capacity: | 383 kg |
| Weight of road train: | 3325 kg |
| Max braked trailer weight: | 1500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 695 kg |
| Wheelbase: | 2646 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Reg.tasu makstud!
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites..
Motor vehicle tax
Annual tax: 156 €
Registration fee: 696 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Nissan Qashqai
2019, 128 880 km
11 900 €
136 €/month
Nissan Qashqai
2020, 104 391 km
14 800 €
159 €/month
Nissan Qashqai
2020, 99 088 km
14 800 €
159 €/month
Nissan Qashqai
2019, 139 000 km
14 990 €
172 €/month
Nissan Qashqai
2020, 171 845 km
15 099 €
169 €/month
Nissan Qashqai
2021, 146 569 km
16 699 €
179 €/month