Honda Insight
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 139 365 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 1.3, 65 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | JHMZE2870CS205050 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.10.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Central locking
Interior
- Half leather upholstery
Multimedia
- Stereo: original
- CD player
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1339 cm³ |
| Power: | 65 kW |
| CO₂ emission: | 99 g/km |
| Maximum speed: | 182 km/h |
Body and seats
| Color: | Brown |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4395 mm |
| Width: | 1695 mm |
| Height: | 1425 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1296 kg |
| Technical max. mass: | 1650 kg |
| Load bearing capacity: | 354 kg |
| Wheelbase: | 2545 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee on antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultandiga.
Motor vehicle tax
Annual tax: 54 €
Registration fee: 266 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.