Nissan Qashqai
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 69 300 km Service Book |
||||||
| Trim level | Tekna | ||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 116 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 03.2027 / 100 000 km! | ||||||
| VIN | SJNTAAJ12U1058711 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: rear
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Stereo: original
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Head-up displei!
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 116 kW |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Maximum speed: | 199 km/h |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4425 mm |
| Width: | 1835 mm |
| Height: | 1625 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1506 kg |
| Technical max. mass: | 1985 kg |
| Load bearing capacity: | 479 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 725 kg |
| Wheelbase: | 2665 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 131 €
Registration fee: 629 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Nissan Qashqai
2021, 80 990 km
19 490 €
223 €/month
Nissan Qashqai
2021, 91 300 km
19 900 €
228 €/month
Nissan Qashqai
2021, 97 600 km
20 900 €
239 €/month
Nissan Qashqai
2022, 56 000 km
23 480 €
269 €/month
Nissan Qashqai
2023, 38 942 km
24 990 €
268 €/month
Nissan Qashqai
2023, 22 000 km
27 000 €
304 €/month