Škoda Kodiaq
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 52 883 km Service Book |
||||||
| Trim level | SPORTLINE 4X4 | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | 30.01.2029 | ||||||
| VIN | TMBLJ9NS7R8517528 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Amplifier
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Trailer hitch: electric
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trailer stability assist
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- Audiosüsteem Canton: 4 kõlarit esiustes, 4 tagaustes, 1 keskel armatuurlauas, 1 aktiivbassikõlar pagasiruumis, digitaalne võimendi, koguvõimsus 575W
- Tagurduskaamera (pesuriga)
- Reavahetuse abisüsteem Side Assist + tagurdamisel läheneva sõiduki eest hoiatav süsteem (Rear Traffic Alert)
- Adaptiivne kiirushoidik
- Soojendusega esiklaas + vihmasensor
- Ruumisäästev varuratas (145/85 R18), tungraud ja veljevõti
- Täiendav mürasummutuspakett
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 161 g/km |
| Maximum speed: | 199 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4699 mm |
| Width: | 1882 mm |
| Height: | 1678 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1878 kg |
| Technical max. mass: | 2430 kg |
| Load bearing capacity: | 552 kg |
| Weight of road train: | 4930 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2788 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
SÕIDUK ON UUENA OSTETUD EESTIST.HOOLDUSED TEHTUD AMETLIKUS ESINDUSES.
GARANTII KEHTIB KUNI 30.01.2029 VÕI 150 000 KM.
Sõiduk SKODA KODIAQ (438PFC) on osalenud kindlustusjuhtumis
Motor vehicle tax
Annual tax: 360 €
Registration fee: 1729 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.