Škoda Enyaq
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 112 305 km Service Book |
||||||
| Trim level | iV 60 / 62kWh | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Electric | ||||||
| Engine | 70 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBJB7NY7NF043633 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
- Convenience Basic: KESSY, telefoni juhtmeta laadimine, tumedaks toonitud aknad taga, täiendav mürasummutuspakett, juhi väsimusastet jälgiv süsteem
- Soojuspump: küttepumbasüsteem soojendab salongiõhku, tarbides tavapäraste kõrgepinge-kütteseadmetega võrreldes vähem energiat ja pakub küttepumbata elektrisõidukitega võrreldes suuremat sõiduulatust
- Parking Basic: parkimisandurid ees ja taga, tagurduskaamera
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Electric |
| Power: | 70 kW |
| Battery capacity: | 62 kWh |
| Maximum speed: | 160 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4698 mm |
| Width: | 1879 mm |
| Height: | 1614 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2025 kg |
| Technical max. mass: | 2500 kg |
| Load bearing capacity: | 475 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2770 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
SÕIDUK ON UUENA OSTETUD EESTIST.Tehniline kontroll: hooldusaeg käes, parem esimene logar katki, vasakul taga tiivapoolses tules niiskus, tagaluugi tuledes putukad sees, kliimaseade vajab kontrolli, esistange alt serv kraabitud, taga tiibadel täkked/kriimustused, vasakul tagumisel uksel mõlk, tagastangel kriimustused.
Sõiduk SKODA ENYAQ 60 (673RFD) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.
Motor vehicle tax
Annual tax: 90 €
Registration fee: 262 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.