Mitsubishi Outlander
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 298 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 7 kohta, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Petrol+LPG | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW 4J11 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JMBXTGF7WDZ004819 | ||||||
| Reg. nr. | 501KXF | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Dash camera
- Central locking: with remote
- Differential: center lock, electronic
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber
- Cup holders
Multimedia
- Display: front
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- DVD player
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol+LPG |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 8.2 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 6.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 155 g/km |
| Maximum speed: | 185 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4655 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1673 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1655 kg |
| Technical max. mass: | 2170 kg |
| Load bearing capacity: | 515 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2670 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 178 €
Registration fee: 531 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.