BMW X5
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2012 · Switzerland | ||||||
| Mileage | 292 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 225 kW N57D30B | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAZW610X0L572356 | ||||||
| Reg. nr. | 484JMX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Seller: Rando
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking camera: rear, 360
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: electric, with memory
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Cup holders: front, rear
- Headliner: dark
Multimedia
- Display: front
- Trip computer
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: electric, detachable
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 225 kW |
| City fuel cons.: | 8.8 l/100 km |
| Highway: | 6.8 l/100 km |
| Average: | 7.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 198 g/km |
| Maximum speed: | 236 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4857 mm |
| Width: | 1933 mm |
| Height: | 1776 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2185 kg |
| Technical max. mass: | 2875 kg |
| Load bearing capacity: | 690 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2933 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 253 €
Registration fee: 887 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.